Uutuuskirja: Tinskun keittiössä – Helposti herkullista

Uutuuskirja: Tinskun keittiössä – Helposti herkullista
Esikoiskeittokirjani on nyt julkaistu! Kirja on rakkaudella koottu kokoelma reseptejä, jotka ovat mutkattomia, täynnä makua, helppoja toteuttaa ja muunneltavissa – juuri sellaisia, joita jaksaa ja ehtii tehdä arjen keskellä. Hanki nyt itselle tai lahjaksi. Pääset kuvaa klikkaamalla suoraa verkkokauppaan. Stressittömiä kokkaushetkiä just sulle toivotellen -Tinsku

Herkulliset PizzaPaninit helposti tortillaletuista

sunnuntai 7. helmikuuta 2021

 

PizzaPaninit tortillaletuista helppo ja nopea herkku, mikä onnistuu parhaiten voileipägrillissä, mutta mainiosti myös paistinpannulla.

PizzaPanineihin käytin tuotenäytteenä saamiani HK:n kypsiä ja käyttövalmiita PizzaTOP Bolognese ja PizzaTOP Havaji – pizzatäytteitä. Toki voit täyttää PizzaPanineissa juuri niitä mieleisiäsi täytteitä mitä ikinä haluat ja esimerkiksi erilaisista pavuista saa mitä herkullisimpia kasvistäytteitä ja toki niitä voi yhdistää näihin valmiisiin lihaversioihin. 

Helpot ja herkulliset PizzaPanninit

Tarvitset:

  • isoja tortillalättyjä
  • mieleisiäsi pizzatäytteitä (käytin HK PizzaTOP Bolognese ja PizzaTOP Havaji)
  • juustoraastetta (käytin lisäksi myös hieman sinihomejuustoa)
  • tomaattikastiketta (ketsuppikin käy)
  • pizzamaustetta
  • (valkosipulia)
  • (kasviksia kuten siivutettua tomaattia, sipulia, papuja …… You name It)

Tee näin:

Levitä tortillalätylle tomaattikastiketta n. 1/3 osaan. (ei koko letulle) Voit katsoa Tee Näin videon postauksen lopusta.

Levitä tomaattikastikkeen päälle juustoraaste ja pizzatäytteet. Mausta halutessasi pizzamausteella.

Ripottele täytteiden päälle vielä vähän juustoraastetta, jotta tortillalettu ”liimaantuu” kiinni täytteisiin juuston sulaessa.

Paista voileipägrillissä 2-3 min. tai niin kauan, että pinta saa kauniin ruskean raidoituksen. Jos käytät paistamiseen paistinpannua niin laita pannulle hieman voita tai öljyä ja paista molemmin puolin yhteensä noin 4 min.

Vinkki:

Voit tehdä PizzaPanineja kerralla enemmän. Maistuvat erinomaisilta myös lämmitettynä. Varsinkin jos lämmität PizzaPanitit Airfryerissä tai uudelleen voileipägrillissä. 


Katso Tee Näin video:



Ps. Seuraa Tinskunkeittiötä myös:

FB:ssä  https://www.facebook.com/tinskunkeittiossa/

Instassa: https://www.instagram.com/tinskunkeittiossa/

TikTokissa: @tinskuskitchen

Tinskunkeittiöllä on kanava myös YouTubessa <3


1 kommentti

  1. Ihania herkkuja! Meillä tortilla lettusista syntyi myös herkkuja perjantaina, mutta vähän erilaisia!
    Kivaa sunnuntaita sinulle Tinsku <3

    VastaaPoista